Kdo dnes 13. ledna byl darovat krev?

I kdyby byl pátek třináctého, tito dárci by i tak přišli krev darovat. Pro ně totiž má dárcovství krve smysl bez ohledu na datum.

13. 1. 2021

Studentka Univerzity obrany v Brně Beáta Štodková, absolvetnka Právnické fakulty Masarykovy univerzity Miroslava Šimoníková, absolvent Fakulty podnikatelské VUT v Brně Sergej Michajlik. To jsou jen někteří z dárců, kteří dnes v Transfuzním a tkáňovém oddělení FN Brno dnes darovali krev. Jaké jsou jejich příběhy spojené s dárcovstvím krve?
Beátu Štodkovou neodradily ani dva nezdařené pokusy o odběr krve. Poprvé neměla potvrzení o zdraví kočky, která ji pokousala. Podruhé se povedl jen poloviční odběr, protože měla nízký tlak. Beáta se nedala a napotřetí se podařilo absolvovat svůj odběr krve a připojit se tak k akci Univerzitní pohár darování krve. 
Nprap. Bc. Miroslava Šimoníková daruje krev pravidelně. Na otázku proč chodí darovat s odpovědí ani chvíli neváhala: "Vím, že krev je nenahraditelná a nikdy dopředu nevíme, kdo a kdy ji bude potřebovat. I já sama bych ji mohla potřebovat. Ráda tímto způsobem pomáhám. Stávalo se, že jsem měla nízkou hladinu železa v krvi. Abych mohla odběr krve absolvovat, preventivně dbám na dostatečný přísun železa ve stravě, případně beru doplňky."

Náš třetí vybraný dárce darující opakovaně, Sergej Michajlik, motivoval svou přítelkyni Elišku Hrubou z Masarykovy univerzity vůbec k jejímu prvnímu odběru krve. Sám říká, že krev daruje pro dobrou věc. Eliška Hrubá k tomu dodává: “Když máme to štěstí, že jsme zdraví, můžeme se o krev podělit. Je to to nejsnazší, co můžeme udělat a podpoříme tak ty, kteří takové štěstí nemají. Ráda bych darovala i kostní dřeň." Společně přišli a darovali krev. Tato sympatická partnerská dvojice šíří kolem sebe nejen lásku, ale i skutečné dobro a s nadšenými úsměvy zpoza roušek.

Obětavost jednoho je vítězstvím všech. Společně dokážeme víc!

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info